Neutralność sieci

Zastanawiam się czasem ile osób zdaje sobie sprawę z tego, że w tej chwili rozdawane są karty, a stawką w grze jest wolność dostępu do informacji. Ten, kto śledzi zagraniczne media lub nasze portale w rodzaju Dziennika Internautów wie, że wielki kapitał próbuje położyć łapę na transferach w internecie. Jeśli ktoś nie słyszał, to polecam obejrzeć ten odcinek Last Week Tonight.

Zasada neutralności sieci oznacza, że dostawcy nie powinni różnicować szybkości przepływu danych według kryterium ich pochodzenia. Prostymi słowy – nie mogą ograniczać dostępu do treści, które są dla nich konkurencyjne, szkodzą ich interesom lub im się nie podobają. Nie mogą również za pobieranie dodatkowych opłat przyspieszać dostępu treści od jednych usługobiorców kosztem innych.

Walka trwa

W USA batalia o net neutrality zakończyła się kilka miesięcy temu sukcesem. Dziś nad kwestią obradowała Unia Europejska, tj. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska. Ustalono konsensus, który zakłada bardzo daleko idącą neutralność sieci.

Innovative services mogą dostać priorytet

Komisja Europejska wydała dziś oświadczenie prasowe, z którym każdy może się zapoznać tutaj. Portal The Verge zwrócił dziś uwagę na jeden znak zapytania. W dokumencie mowa jest o innowacyjnych usługach (przykładowo tekst wymienia IPTV, wideokonferencje HD or usługi służby zdrowia, takie jak zdalnie wykonywane zabiegi chirurgiczne). One będą mogły mieć zagwarantowany internet o większej przepustowości. Amerykańskie przepisy o neutralności sieci nie znają takiego pojęcia – sieć będzie tam neutralna dla wszystkich.

Komisja Europejska tłumaczy się, że rozwiązanie wesprze rozwój nowych technologii, startupów itd. Zobaczymy – tekst nie jest tekstem prawnym. Dopiero gdy idee zostaną przekute na unijny akt prawny będziemy mogli ocenić, czy takie ograniczenie neutralności sieci jest zasadne, czy nie. Na pewno sprawie trzeba się bardzo uważnie przyglądać, bo interesy lobby wielkich firm komunikacyjnych nie muszą pokrywać się z interesami obywatela Unii Europejskiej.

 

Foto Backbone Campaign @ Flickr (CC BY 2.0)